eXtracom

urzadzenia wielofunkcyjne

Urządzenia wielofunkcyjne

drukarki

Drukarki

urzadzenia produkcyjne

Urządzenia produkcyjne

promocja xerox

Aktualne promocje

Na co dzień pomagamy dobierać klientom odpowiednie dla ich potrzeb urządzenia drukujące. Chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą - abyś sam mógł ocenić, co jest dla ciebie najbardziej optymalne.

 

Beznazwy 2

 

Jak to w życiu bywa - najpierw warto skupić się na sobie. Aby dokonać właściwego wyboru, najpierw trzeba zastanowić się nad głównymi funkcjonalnościami, których potrzebujesz.

 

Krok 1.  Wybieramy podstawowe funkcjonalności

Współczesne urządzenia kserograficzne oferują: skanowanie z szyby, skanowanie z podajnika, kopiowanie, oczywiście drukowanie proszę o aplauz  Fax (domyślam się że motyw zakupu, to cele dydaktyczne) .
Niepotrzebne wykreślić z listy i znajdziemy odpowiedź,  jakich funkcjonalności potrzebujemy.

Następnie należy zastanowić się nad tym, czy dokumenty będą drukowane w kolorze. 

Oczywiście urządzenia kolorowe są droższe w zakupie. Trzeba mieć również na uwadze, że wydruki czarno-białe na tych urządzeniach są bardziej kosztowne od monochromatycznych wydruków na urządzeniu jednokolorwym.

A co, jeśli w strukturze naszych wydruków znacząco przeważają wydruki czarno-białe, ale nie obejdziemy się bez pełnej gamy barw? Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu, jest zakup drugiego urządzenia przeznaczonego do okazyjnego druku kolorowego. W perspektywie czasowej koszty eksploatacji obu urządzeń są i tak niższe,  niż w przypadku korzystania jedynie z urządzenia kolorowego. 

 

 

Krok 2.  Szacujemy ilość drukowanych stron w miesiącu

Jeśli szukamy drukarki,  która ma zastąpić jakieś urządzenie, najłatwiej będzie sprawdzić datę jego zakupu oraz stan liczników, a następnie podzielić przez liczbę miesięcy użytkowania.

Drugi sposób - sprawdzić, jak często i ile papieru kupujemy (najlepiej odnieść się do ostatniego roku, jeśli to możliwe).

Jest to, o tyle istotne,  iż możemy określić ‘gabaryt’ urządzenia, które potrzebujemy. Pomijając wyjątki, urządzenia droższe mają w zwyczaju drukować taniej. 

Przykład: W specyfikacji produktu często znajdziemy zalecany miesięczny wolumen wydruków np. dla urządzenia Xerox VersaLink C405 jest to 5 000 stron. 

Dlaczego nie należy przekraczać dopuszczalnych obciążeń miesięcznych?

W razie awarii producent nie uzna gwarancji

N ależy pamiętać, że im droższe urządzenie, tym materiały eksploatacyjne są tańsze. Lepiej zainwestować większe pieniądze na początek, ponieważ i tak wydamy je  w przypadku małego urządzenia w późniejs zym czasie na tonery i bębny .

Części eksploatacyjne - serwisowe, takie których wymiana bez pomocy serwisu może przysporzyć kłopotu,  będą się szybciej zużywać. 

 

Krok 3.  Wybieramy maksymalny potrzebny format wydruków 

Kolejnym punktem jest format wydruku. Określamy maksymalny format wydruku, jaki jest nam potrzebny (A4, A3, SRA3, druk wielkoformatowy). Pamiętaj, że urządzenia biurowe A3 mają bardziej niezawodną konstrukcję, co wiąże się z niższą liczbą awarii przy wysokim natężeniu pracy.

A co z jakością wydruku? Jakość wydruku jest to bardzo złożony temat, któremu na pewno niedługo poświęcimy cały artykuł. To, co musisz wiedzieć jeśli nie szukasz urządzenia do drukarni,  a twoje dokumenty składają się głównie z tekstu lub zdjęć poglądowych - Jakość nie jest kluczowym elementem. Większość urządzeń zapewni Ci ją na wystarczającym poziomie. Można jednak przyjrzeć się rozdzielczości wydruku podawaną w liczbie punktów obrazu przypadającego na 1 cal. 
W urządzeniach monochromatycznych 600x600dpi jest wystarczająca, w druku kolorowym 1200x1200dpi.  

 

Krok 4. Przyjrzyjmy się technologii  druku 

Aktualnie na rynku poza drukarkami specjalistycznymi mamy 3 przodujące technologie druku:  Laser, LED i atrament.

Urządzenia atramentowe są zazwyczaj przeznaczone do użytku domowego, gdzie drukujemy niewiele. Musimy tu pamiętać o tym,  żeby przynajmniej raz w tygodniu korzystać z takiego urządzenia, ponieważ atrament jest płynny i niepodgrzewany może zaschnąć w głowicy drukującej -  awaria gotowa. Przy niskich nakładach finansowych często wybiera się druk atramentowy. Drukarki te przeważnie lepiej radzą sobie z grafikami, a gorzej z tekstem. W przypadku dokumentów, w których treść zajmuje większość strony,  szybkość drukowania jest wolniejsza niż w innych technologiach. 

Jeśli szukamy urządzenia do biura,  w większości przypadków bardziej odpowiednią technologią jest laser lub LED. Analogicznie,  urządzenia te lepiej radzą sobie 
z tekstem. Nie ma znaczenia dla ich szybkości, ile treści zawiera dokument. Zazwyczaj są też przystosowane do większych przebiegów. 

A co z pytaniem LED czy laser ?

Urządzenia wykorzystujące naświetlanie bębna, robią to za pomocą lasera lub stosunkowo nowej technologii LED. Różnice dla użytkowania nie są wyraźnie dostrzegalne.  Gdyby jednak ktoś nas zapytał o zdanie - wybralibyśmy LED. Jest mniej awaryjny, a produkcja i eksploatacja urządzenia jest bardziej przyjazna 
dla środowiska.

 

Krok 5.  Przeglądamy oprogramowania 

Kolejne możliwości daje nam oprogramowanie, często niesłusznie pomijane przez użytkowników. Dzięki niemu możemy zyskać m.in. opcje  takie jak: skan do google dysk, DropBox’u, czy systemy do zarządzania kolorem.

Często w urządzeniach znajdziemy coś na kształt sklepu play lub appstore. Funkcjonalności  znalezionych w sklepach aplikacji są przeróżne - od systemów OCR (zamieniania zeskanowanego dokumentu na plik tekstowy) przez tłumacze zeskanowanych dokumentów, aż do programów współpracujących z systemami księgowymi. Aplikacji jest  tyle, że nie sposób nie zrobić o nich artykułu. Nic tylko zapisać się do newslettera i czekać - autopromocja to przecież nie grzech 😊. 

 

Krok 6. Wybieramy szybkość urządzenia 

W sklepach internetowych, czy reklamach oferujących drukarki, bardzo często napotkamy na pierwszym tle informacje o ilości drukowanych stron na minutę. 
Jest to istotne, gdy mamy dużo do wydrukowania, a przed nami stoją jeszcze dwie koleżanki. Jak wszyscy wiemy,  tak się zdarza, ale rzadko.  To kwestia komfortu. Sam/a zdecyduj, czy na 100 stron chcesz czekać 1 czy 5 minut.

Uwaga:

Czasy podane przez producentów odnoszą się najczęściej do wydruków jednostronnych A4.

Podsumowując   

Mając już informacje dotyczące naszych potrzeb tj.:

  • Kluczowych funkcjonalności: druk, druk dwustronny, skan, skan dwustronny , ksero, Fax
  • Typu urządzenia – kolor, monochromatyczna
  • Ilości drukowanych stron w ciągu miesiąca
  • Technologii druku 
  • Funkcji dodatkowych  i interesującego nas oprogramowania
  • Szybkości urządzenia

 

Krok 7. Dobór urządzenia

Po zebraniu tych informacji,  możemy przejść na stronę oferującą sprzedaż drukarek np. www.xerox.pl  (zalecane sprawdzić u kilku producentów - Konica-Minolta, Canon, Sharp) i za pomocą filtrowania       odnaleźć urządzenie dla siebie. 

 

Pamiętaj:

Nie kupuj drukarki bez kontaktu z obsługą klienta. Bardzo często mogą dla Ciebie przygotować ofertę specjalną, gdzie oferowane warunki będą dla Ciebie lepsze.

Przedsiębiorstwa sprzedające urządzenia drukujące mają często wiele opcji finansowania, nie musisz płacić gotówką z góry, skorzystaj np. z dzierżawy.

Umowa serwisowa – często wraz z ofertą otrzymasz ofertę serwisową. Zazwyczaj polega ona na płaceniu  określonej stawki za każdą wydrukowaną stronę np. 0,05 zł, a w zamian otrzymujesz darmową instalację, materiały eksploatacyjne przez cały czas trwania umowy, darmowe usługi serwisowe
i informatyczne w razie problemów. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz na eksploatacji, a także oddelegujesz wszystkie problemy związane z urządzeniem.

 

Tyle na dzisiaj, mamy nadzieję, że coś z naszego artykułu pomoże Ci odpowiednio wybrać drukarkę.
Dokonaliśmy tutaj pewnej generalizacji, która nie dotyczy wszystkich modeli
- każde urządzenie to tak naprawdę odmienna historia, a może tylko my jesteśmy czuli na ich losy… 

W każdym razie zapraszamy do innych artykułów. A gdybyś całkiem przypadkiem potrzebował/a pomocy z wyborem drukarki -  Skontaktuj się z naszym biurem, z chęcią pomożemy.

 

Autor: Maciej Gorzela