eXtracom

urzadzenia wielofunkcyjne

Urządzenia wielofunkcyjne

drukarki

Drukarki

urzadzenia produkcyjne

Urządzenia produkcyjne

promocja xerox

Aktualne promocje

Wyobraź sobie  komputery z lat 70.  Jak wyglądała ich obsługa? Za pomocą klawiatury, w wierszu poleceń wpisywało się komendy, które komputer wykonywał. Ale czy zastanawiałeś się, co sprawiło, że teraz korzystamy z okienek? Kto za tym stoi?  Bill Gates, Steve Jobs? To jednak tylko półprawda.

 

 

 

Powstanie Xerox PARC


Po opatentowaniu przez Xerox Corporation pierwszego urządzenia kserograficznego  korporacja ciągle się rozwijała. Otwierała kolejne oddziały, które zdobywały rynki na różnych kontynentach. Chcąc jeszcze bardziej usprawnić pracę biurową, w 1970 roku Xerox założył Palo Alto Research Company (PARC).

 

Xerox PARC (fot. wikipedia.pl)


Zadaniem ośrodka badawczego było wynalezienie technologii przyszłości. Pracowali, ciągle pracują tam najbardziej utalentowani ludzie z branży. Xerox dał im możliwości i misję - innowacji pracy biurowej.


Pierwszy komputer z GUI - Xerox Alto (1973)

 

Xerox Alto  ( fot. macgeneraion.com)


To właśnie w Xerox PARC powstał pierwszy komputer z graficznym interfejsem, myszką i komunikacją sieciową. 

 

Miał niemal współczesny pulpit, na którym można było otwierać i zamykać okna - wszystko za pomocą myszy. Dodatkowo był wyposażony w sieć lokalną, która korzystała z technologii łącza ethernet (również wynalezioną w Xerox PARC),co pozwalało na komunikację między wieloma komputerami. Można było na nim m.in wysyłać i odbierać maile, tworzyć pliki tekstowe czy graficzne - a to tylko niektóre z funkcji. 

 

Porównując go do jego “rówieśników”, których obsługa odbywała się w wierszu poleceń, a ich możliwościom było bliżej do kalkulatorów niż do aktualnych komputerów - Widzimy jak przełomowy był to wynalazek.


Xerox Alto reklama - tutaj 

 

Pomimo tego, że geniusze z Xerox PARC swoje zadanie wykonali wyśmienicie, te produkty nigdy nie trafiły do sprzedaży komercyjnej. Zarząd nie docenił osiągnięcia inżynierów. Był skupiony jedynie na produkcji urządzeń drukujących dla dużych firm. 

Zabrakło im wiary w wynalazek, by Xerox z lidera rynku drukarek i kopiarek stać się również imperium komputerów osobistych. A cud ówczesnej technologii przeleżał w zakątkach ośrodka badawczego ładnych parę lat - demonstrowany gościom jedynie jako ciekawostka.


Steve Jobs w Xerox PARC

 

Steve Jobs z komputerem  mac


W grudniu 1979 Xerox PARC zaprezentował swój wynalazek zaledwie 24 letniemu współzałożycielowi firmy Apple. Jobs był pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczył. Od razu dostrzegł wartość i potencjał wynalazku. Steve Jobs wspominał później, że graficzny interfejs to była najlepsza rzecz, jaką zobaczył w życiu.

 

Komputery, które powstały na bazie pomysłów Xerox Alto - Apple Lisa i Macintosh stały się legendarnym sukcesem i rozpoczęły technologiczną rewolucję.

 

Zródła: 1, 2, 3

 

Autor: Maciej Gorzela